
Zaostřeno na tanec
Reflexe tanečního a pohybového umění v Evropě
Taneční kritika v evropském kontextu
Udržitelnost taneční kritiky
Tým

Přednáška
Kinestetická empatie
Taneční aktuality zvou na přednášku Josefa Bartoše o kinestetické empatii, aneb co prožíváme, když se díváme na tanec? Přednáška proběhne 22. listopadu 2023 v Pražském kreativním centru (Staroměstské nám. 4/1) od 16:00 do 17:30 hodin.
Přednáška se koná zdarma, kapacita prostor je omezená. Registrujte se do 16. listopadu zde.
Tanečně-pohybová představení v nás často vyvolávají nejenom emoční odezvu, ale i tělesný, kinestetický zážitek. Koneckonců i emoce se projevují v těle. Teorie kinestetické empatie, které budeme věnovat v této přednášce prostor, je jedním z navržených mechanismů, jak k onomu tělesnému zážitku z tanečně-pohybového představení dochází.
Zájem o kinestetickou empatii umožnilo období devadesátých let, kdy italští vědci objevili tak zvané zrcadlové neurony. Jedná se o typ nervových buněk, které se aktivují při výkonu určitého pohybu a zároveň i při jeho pozorování u jiných osob, aniž by se pozorovatel hnul z místa. Tento objev inicioval řadu vědeckých snad o vysvětlení prožívání člověka, v nichž prim hraje lidské tělo a jeho mechanismy odehrávající se pod hladinou našeho vědomí. Kromě kinestetické empatie se rozvinula také idea vtělené kognice, jejímž základním východiskem je, že se myšlení odehrává v celém těle člověka a významným způsobem tak oponuje mainstreamovým pojetí kognitivních funkcí, které zdůrazňují mozek jako určující faktor lidské psychiky.
V přednášce se zaměříme na vývoj těchto idejí, odhalíme nevědomé funkční mechanismy a zaměříme se také na aktuální stav této problematiky ve světové vědě. Společně se závěrem pokusíme odpovědět na otázku: Co tedy prožíváme, když se díváme na tanec?
Mgr. MgA. Josef Bartoš, Ph.D.
Josef Bartoš je absolvent Konzervatoře Duncan centre, doktorského programu taneční vědy Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění a magisterského studia psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působí jako šéfredaktor Tanečních aktualit, vyučoval také na Konzervatoři Duncan centre a Pražské taneční konzervatoři předměty zaměřené na dějiny tance a divadla, produkci, management a grantovou problematiku. Je členem expertní komise pro oblast profesionálního tance na Ministerstvu kultury ČR, České akademie divadelníků, Asociace českých divadelních kritiků a Dance Studies Association. Ve své vědecko-výzkumné činnosti se věnuje psychologickým aspektům tanečního umění – zejména empatii, perfekcionismu, duševní pohodě a duševnímu zdraví.
Přednáška se koná v rámci projektu Zaostřeno na tanec, který je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy.
