Reflexe tanečního a pohybového umění
v Evropě

V letech 2021–2022 jsme realizovali první mezinárodní projekt „Dance and Performing Arts Criticism in Europe” s cílem zprostředkovat mezikulturní výměnu zkušeností na poli taneční a umělecké kritiky, a to ve spolupráci s norským partnerem Performing Arts Hub Norway.

Projekt podpořený z Fondů EHP 2014-2021 cílil na předávání zkušeností mezi tanečními publicisty, ale také na debatu kritiků a umělců s diváky a kulturní veřejností pro navázání bližšího kontaktu a oživení dialogu mezi oběma stranami.

V průběhu dvou let jsme uspořádali čtyři panelové diskuse a čtyři několikadenní semináře v České republice v rámci festivalů Move fest (Ostrava), Česká taneční platforma (Praha), KoresponDance (Žďár nad Sázavou) i v Norsku v rámci Oktoberdans (Bergen), část aktivit proběhla zároveň i online.

Celkem 27 účastníků workshopů bylo vybráno na základě mezinárodního výběrového řízení. Workshopy byly organizovány a vedeny zkušenými publicisty obou partnerských organizací, jmenovitě Josefem Bartošem, Petrou Dotlačilovou, Danielou Machovou, Lucií Hayashi a jejich norskými kolegy Hildou Borchgrevink Geirem Lindahlem a Anette Therese Pettersen.

Panelových diskusí se dále zúčastnili další zahraniční publicisté a umělci: Ka Bradley, Mette Edvardsen, Marisa Hayes, Emily May, Lena Megyeri, Sanjoy Roy, Jana Ryšlavá, Lydia Wharf.

Panelová diskuze #1

Taneční kritika za časů korony

Dne 15. června 2021 proběhla online první panelová diskuse, která se zabývala výzvami a problémy, se kterými se střetává taneční kritika v době pandemie Covid-19. Moderátorka akce Petra Dotlačilová pozvala k diskusi o tom, jak koronavirus změnil jejich práci, pět evropských tanečních kritiků. Diskuse se zúčastnili: Sanjoy Roy, Marisa Hayes, Josef Bartoš, Hild Borchgrevink a Anette Therese Pettersen.

Více čtěte v reportáži Kristiny Soukupové na tanecniaktuality.cz

záznam diskuze

Panelová diskuze #2

Tanec a slovo

V úterý 28. září 2021 uspořádal Dance Context panelovou diskuzi na téma alternativních formátů představení a psaného projevu, věnovanou rovněž vztahu mezi tancem a slovem. K norské taneční kritičce Hild Borchgrevink, člence projektu a moderátorce tohoto panelu, se v diskuzi připojila česká taneční kritička Lucie Hayashi, choreografka a dramaturgyně Jana Ryšlavá, britská taneční kritička Ka Bradley a norská choreografka a performerka Mette Edvardsen.

Více čtěte v reportáži Terezy Cigánkové na tanecniaktuality.cz

záznam diskuze

Úvahy nad psaním o tanci

Panelová diskuze #3

Dne 24. dubna 2022 proběhla v Praze otevřená panelová diskuse, která se zabývala postavením tanečního kritika v Evropě. Moderátorka Lucie Hayashi pozvala pět tanečních kritiků a lektorů kritického psaní, mezi hosty usedli Sanjoy Roy, Emily May, Anette Therese Pettersen, Hild Borchgrevink a Petra Dotlačilová. Řešilo se například, jaké jsou podmínky, překážky a radosti psaní o tanci a co přináší teoretická reflexe rozvoji tanečního umění. Debata byla přenášena také formou online streamu. 

Více čtěte v reportáži Daniely Machové na tanecniaktuality.cz

záznam diskuze

Pracovat pomalu

Panelová diskuze #4

V rámci festivalu Oktoberdans 2022 proběhla 21. října 2022 v Hordaland kunstsenter panelová diskuse na téma Pomalá práce v umělecké kritice jako stěžejní praxe. Diskusi moderovaly norské kritičky Anette Therese Pettersen a Hild Borchgrevink, které vyzvaly ke sdílení názorů, strategií a praxí české kolegyně Lucii Hayashi a Petru Dotlačilovou. Z britského magazínu přijala pozvání kritička a producenta Lydia Wharf a její maďarská kolegyně Lena Megyeri. Diskusi přihlíženo více než padesát posluchačů z řad kritiků, umělců a kulturních manažerů. Další den na ni plynule navázal kulatý stůl More than one hat, kde si dvacítka kritiků z celé Evropy vzájemně sdílela zkušenosti a strategie, jak efektivně a udržitelně zvládat zastávat více profesní rolí, které finanční situace tanečního publicisty vyžaduje. 

Více čtěte v reportáži Daniely Machové na tanecniaktuality.cz

záznam diskuze

Workshop #1

Taneční kritika za časů koronaviru

Ve dnech 5. – 8. července 2021 proběhl online workshop Taneční kritika za časů koronaviru vedený Josefem Bartošem, Petrou Dotlačilovou a Anette Therese Pettersen. Vzdělávací akce se zúčastnilo osm mladých pisatelů z různých koutů Evropy: Blanca Siles Romero, Diana De Fex, Isabel Hernández, Ivana Balabanova, Richard Pettifer, Salome Jishkariani, Eva Galatsanou a Mónica Jaramillo Sanjuán.

Texty, které na workshopu vznikly, čtěte na dancecontextwebzine.com

Taneční publicistika – alternativní formáty

Workshop #2

Další seminář určený pro začínající taneční kritiky a autory proběhl ve dnech 28. září – 3. října 2021 v rámci festivalu MOVE Fest v Ostravě. Workshop pod vedením Hild Borchgrevink a Anette Therese Pettersen se zaměřil na zkoumání alternativních formátů textů, jimiž lze reflektovat alternativní formáty představení a site-specific performance. Do Ostravy za vzděláním osobně dorazila Tereza Cigánková (CZ), Freda Fiala (Rakousko), Regina Janzen (Belgie) Marija Saveiko (Lotyšsko) a online se připojila Friederika Frost (Německo), Silvia Hristova (Bulharsko), Marianna Panourgia (Řecko) a Lorraine Vaney (Gruzie).

Texty, které na workshopu vznikly, čtěte na dancecontextwebzine.com

Workshop #3

Write / Move

Ve dnech 16. - 18. července 2022 proběhl při festivalu KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou workshop s názvem Write/Move zaměřený na percepci těla a mobility v procesu reflexe a psaní. Workshop vedly norské lektory Anette Therese Pettersen a Hild Borchgrevink a zúčastnila se ho pětice tanečních kritiček z celé Evropy: Emma Meerschaert z Belgie, Dora Durkesac z Chorvatska, Marina Dubia z Dánska a Juta Ance Kirke z Lotyšska a Kateřina Šilhová z České republiky.

Texty, které na workshopu vznikly, čtěte na dancecontextwebzine.com

Playing Dance Writing

Workshop #4

Ve dnech 20. - 22. října 2022 proběhl při festivalu Octoberdans 2022 v norském Bergenu hravý publicistický workshop Playing Dance Writing vedený českými publicistkami Petrou Dotlačilovou a Lucií Hayashi. Z více než padesáti zájemců byla vybrána čtveřice publicistů z celé Evropy: Robin Lamonthe z Francie, Elisa Frasson původem z Itálie, Indka Parvathi Ramanathan působící v Německu a Marina Srnka ze Srbska. Sestavu doplnila místní taneční kritička Rania Broud.

Texty, které na workshopu vznikly, čtěte na dancecontextwebzine.com

Projekt podpořili