

Dance Context Journal 2025
Identity v tanci
V lidské kultuře jsou umělecké projevy často považovány za hlavní prostředek vyjádření jedinečných myšlenek a schopností. Mezi nimi je tanec jako umělecká forma nositelem unikátních vizí a dovedností, ale zároveň bojuje s problémy spojenými se společenskými a estetickými normami.
I před vznikem profesionálního vzdělávání byl tanec využíván jako fyzická aktivita, která formovala těla do dobově správné a krásné podoby. Tuto tendenci ještě více prohloubil profesionální tanec, který je v západní kultuře nejsilněji zastoupen klasickou baletní technikou. Estetické normy se netýkají jen tělesných typů, velikostí a rozměrů, ale rovněž genderu, věku, rasy, původu ad. V dnešní době je především prostředí současného tance považováno za bezpečný prostor, ve kterém je možné svobodně vyjádřit individualitu a jedinečnou identitu. Tématem se rovněž stává samotná svoboda a její hodnota, která může v politickém a ideologickém chaosu snadno a rychle zaniknout.
Nové číslo časopisu Dance Context Journal si klade za cíl prozkoumat, jak v tanci byla a je identita vyjadřována. A to s vědomím měnících se norem, jejich podob, proměn a dalších vlivů.
Tematické otázky, které mohou být v článcích otevřeny, zahrnují (ale neomezují se pouze na):
tanec jako vyjádření identity i prostředek k jejímu hledání
proměny společenských rolí žen a mužů a jejich vliv na oblast tance a jeho mocenské struktury
nové pohledy na tělo, jeho normy a ideály a jejich vliv na taneční estetiku a obsah tance
přístupy k genderové identitě a heteronormativitě
reflektování dekolonialismu a jemu příbuzných témat v západním tanečním repertoáru (tradičním i současném)
globalizace a migrace v konfrontaci s jedinečnými národními estetickými kánony
Rádi bychom vyzvali, aby se abstrakty zamýšlených článků a studií pokusily podívat na vybranou problematiku “zevnitř”, abychom se vyhnuli označení “my” a “ty druzí”, které může implikovat hodnotící pozici a určitou mainstreamovou normu. Současně pohled “zevnitř” umožní odhalit principy vyjadřování identity a její formy. Zkoumání zvoleného tématu může mít podobu analýzy inscenace, teoretické studie (historické, současné, kvalitativní, kvantitativní), reflexe uměleckého výzkumu a tvorby, nebo rozhovoru.
První tematická sekce sestává z populárně naučných článků a esejů. Výsledné články by se měly pohybovat v délce od 5400 do 18000 znaků.
Druhá tematická sekce je věnována recenzovaným studiím. Vybrané články musí splňovat standardy odborného vědeckého periodika z hlediska teorie, metodologie a práce s citovanými zdroji. Délka by se měla pohybovat mezi 18000 až 36000 znaky.
Abstrakty svých článků o délce 150-300 slov a krátký životopis (100 slov) by měly být zaslány do 8. prosince 2024.
Vybrané osobnosti budou osloveny do 30. prosince 2024. Termín pro odevzdání populárně naučných článků je stanoven na 31. ledna 2025, pro odborné studie pak na 15. února 2025.
Dance Context Journal 2024
V říjnu vyšel
Tanec ve veřejném prostoru
Pod editorským vedením Petry Dotlačilové a Zuzany Rafajové vznikla jedinečná publikace, která poskytuje prostor pro reflexi tance z teoretického i praktického hlediska a také svým zaměřením otevírá diskusi o pojímání „veřejného prostoru“ a role tance v něm.
Kdo stojí za Journal
-
Petra Dotlačilová
EDITORKA
-
Zuzana Rafajová
EDITORKA
Redakční rada
MgA. Mgr. Josef Bartoš, Ph.D., choreolog, kritik, psycholog a kouč, šéfredaktor internetového magazínu Taneční aktuality.cz.
Mgr. Lucie Dercsényi, Ph.D., choreoložka, taneční kritička, taneční terapeutka, pedagožka taneční katedry Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze.
Mgr. MgA. Lucie Hayashi, Ph.D., choreoložka, vedoucí katedry tance na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze, spoluzakladatelka Tanečních aktualit.
Mgr. Jan Jiřík, Ph.D., divadelní vědec, vedoucí katedry teorie a kritiky na Divadelní fakultě Akademických umění.
Mgr. art. Ivica Liszkayová, Ph.D., choreoložka a pedagožka, vedoucí centra výzkumu Hudební a taneční faktuly na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.
Mgr. Jitka Pavlišová, Ph.D., divadelní a taneční vědkyně, odborná asistentka na Katedře divadelních a filmových studií Univerzity Palackého v Olomouci a Katedře teorie a kritiky na DAMU.
Katja Vaghi, Ph.D., choreoložka a choreografka, pedagožka na Rambert School for Ballet and Contemporary Dance a na University of applied Sciences and Arts in Coburg.
